ایزو TS 16949- استاندارد ایزو مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی

توف نورد ، استاندارد ایران ، ایزوسیستم ، ایزو بهسان ، بهسان ویژن ، qal ایزو،

استاندارد ایزو ISO/TS 16949 چیست؟

جهت اخذ استاندارد ایزو TS 16949 ( دریافت ایزو TS 16949 – صدور ایزو TS 16949 ) ایزوسرت آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها می باشد.

استاندارد ISO/TS 16949 استاندارد مدیریت کیفیت ویژه صنایع مرتبط با خودروسازی می باشد. در استاندارد TS 16949 ، کلیه الزامات برای سیستم مدیریت کیفیت در طراحی ، توسعه ، تولید ، نصب و ارائه خدمات مرتبط با صنعت خودرو تدوین شده است. به بیان ساده تر خودروسازان و شرکت های قطعه ساز زیرمجموعه و همکار آن ها با اجرای استاندارد TS 16949 ثابت می کنند که مدیریت کیفیت محصولات و خدمات در کلیه مراحل مورد توجه قرار گرفته است.

آخرین ورژن استاندارد ISO/TS 16949

استاندارد ISO/TS 16949 توسط کارگروه بین المللی خودرو IATF و با پشتیبانی کمیته فنی مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت ISO/TS 176 تهیه شده است. ویرایش جدید استاندارد ایزو TS 16949 که از لحاظ فنی تجدید نظر شده است، ویرایش قبلی این استاندارد فنی یعنی استاندارد ISO/TS 16949:2002 را ابطال و جایگزین آن شده است. همچنین ویرایش جدید استاندارد ISO/TS 16949 با نام ISO/TS 16949:2016 ویرایش ۲۰۱۶ توسط IATF نهایی و عرضه شده است که به زودی امکان اجرا و صدور گواهینامه برای این استاندارد نیز فراهم خواهد شد.

اگرچه از زمان ارائه ورژن ۲۰۱۶ استاندارد TS 16949 تا ۳ سال یعنی تا سال ۲۰۱۹ میلادی امکان صدور گواهینامه استاندارد ISO/TS 16949 ویرایش ۲۰۰۹ مقدور بوده و الزامی به اینکه شرکت ها حتما ورژن ۲۰۱۶ استاندارد TS 16949 را پاس کنند نخواهند داشت.

هدف از پیاده سازی استاندارد TS 16949

هدف از پیاده سازی ISO/TS 16949 پیاده سازی یک سیستم مدیریت کیفیت، به منظور میسر ساختن بهبود مستمر ، پیشگیری از نقص و کاهش نوسان و اتلاف در زنجیره تامین می باشد. استاندارد TS 16949 همراه با الزامات خاص مشتری، الزامات اساسی سیستم مدیریت کیفیت را برای خودروسازان و قطعه سازان فعال در صنعت خودرو پیاده سازی می نماید.

اگرچه استاندارد ایزو ۹۰۰۱ (ISO 9001:2015) به عنوان یک سیستم مدیریت کیفیت، توانایی اجرای الزامات مدیریت کیفیت را در یک شرکت مرتبط با صنعت خودرو ایفا می کند اما با تدوین استاندارد فنی TS 16949 ، به صورت تخصصی، پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت برای شرکت های خودروساز و قطعه ساز خودرو مورد تاکید قرار گرفته و اجرا می شود.

مشاوره رایگان

صدور گواهینامه ایزو، اخذ ایزو، مستندات ایزو

همین حالا با ما در ارتباط باشید

استاندارد ایزو TS 16949 و ارتباط با سایر استانداردها

به شرکت های قطعه سازی که اقدام به تولید محصولات مرتبط با صنعت خودرو می نمایند توصیه می گردد همراه یا پیش از پیاده سازی و دریافت گواهینامه استاندارد ایزو TS 16949 نسبت به پیاده سازی و دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ( استاندارد مدیریت کیفیت ) یا سیستم مدیریت یکپارچه IMS که شامل ۳ استاندارد پایه و اصلی می باشد، اقدام نمایند. همچنین در صورتی که واحد صنعتی مایل به صادرات محصولات خود می باشد توصیه می گردد همراه با استاندارد TS 16949 نسبت به دریافت گواهینامه صادرات محصولات (CE) نیز اقدام نماید.

در شرکت های مجهز به آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسین اخذ گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ و در شرکت هایی که به رضایت مشتری توجه دارند اخذ ایزو ۱۰۰۰۲ و ایزو ۱۰۰۰۴ (استانداردهای مشتری مداری) توصیه می گردد.

مزایای پیاده سازی استاندارد ISO/TS 16949

به وسیله پیاده سازی استاندارد TS 16949 میتوان باعث نزدیک کردن خواسته وانتظارات مرتبط با سیستم مدیریت کیفیت سازندگان قطعات خودرو و ایجاد زبانی مشترک بین آنها و خودرو سازان شد. همچنین این استاندارد ایجاد معیارهای تخصصی همراه با الزامات مشتریان ، الزامات یک سیستم مدیریت را برای استفاده در کل زنجیره تامین قطعات و ملزومات خودرو سازی معین می نماید.عرضه کنندگان مستقیم و غیر مستقیم، کارخانه های خودرو سازی و قطعه سازی که هدفشان حفظ و یا بدست آوردن جایگاه در وضعیت رقابتی بازار با استفاده از تولید قطعات با کیفیت بالاتر است از پیاده سازی استاندارد ISO/TS 16949 بهره فراوانی خواهند برد.

  • بهبود مستمر فرآیند های سازمان و  پیشگیری از خرابی و اتلاف در زنجیره تامین
  • حضور سازمان در بازارهای بین المللی با دریافت گواهینامه استاندارد ISO/TS 16949
  • سازگار بودن استاندارد ایزو TS 16949 با سایر سیستم های مدیریتی
  • امکان همکاری با صنعت خودرو کشور نظیر سایپا، ساپکو و ایران خودرو
  • کاهش ضایعات در فرآیند های تولیدی و خدماتی شرکت و سازمان
  • شناسایی و به حداقل رساندن مخاطرات بالقوه برای کارکنان

مشاوره رایگان

صدور گواهینامه ایزو، اخذ ایزو، مستندات ایزو

همین حالا با ما در ارتباط باشید

برچسب ها

مشاوره تخصصی و صدور گواهینامه ایزو

دفتر مرکزی: ۷۵۴۷ ۲۸۴۲ ۰۲۱

خارج از وقت اداری: ۴۰۰۰ ۶۶۹ ۰۹۳۵